Foglia3 Yatay (1)

BÜTÇE DOSTU BANYO YENİLEME FİKİRLERİ

Banyo yenilemeye karar verdikten sonra yapılacak ilk iş doğru bir planlama yapabilmektedir. Bu aşamada verilecek kararlardan en önemlisi, banyo yenileme için tüm yapılacakları hesaplayarak ne kadar bütçeniz olduğunu ortaya çıkarmaktır. Banyolar, evlerimizin diğer odalara oranla arka planda kalıyor olmasına karşın, ev halkı için özenle tasarlanması gereken alanlarıdır. Banyo, evdeki her bireyin güne başlayıp, günü bitirdiği bir mekân konumundadır ve farkında olmasak da banyoların iç tasarımları günlük ruh halimizi de oldukça etkiler.

Konforlu, iyi aydınlatılmış, canlı renkler ve yüzeylerin bizi karşıladığı bir banyoda günümüze çok daha keyifli başlarken; karanlık, her hareketimizde farklı bir yere çarptığımız kalabalık ve sıkıcı tasarımlara sahip bir banyoda güne daha mutsuz ve karamsar başlarız.

Bu açıdan bakıldığında, banyo tasarımının ne kadar önemli olduğunuzu anlayabilirsiniz. Peki, sizler banyolarınızın tasarımından memnun musunuz? Cevabınız HAYIR ise, küçük banyo yenilemeleri yaparak, mekânın tüm havasını değiştirmenin tam zamanı!

ELATA Detail
LINK F~1

BANYO YENİLEME NASIL YAPILIR?

Belirlediğiniz bütçe, sizlerin ne kadar büyük veya küçük banyo yenilemeleri yapabileceğinizi ortaya çıkarır. Tüm mekânı mı yenileyeceksiniz, bölgesel yenilikler mi yapacaksınız ya da sadece banyo mobilyalarınızı mı değiştireceksiniz yoksa tüm tesisatın da yerini değiştirerek tamamen yeni bir iç mekân tasarımı mı yapacaksınız, bunların hepsi sizin ihtiyaçlarınıza ve bütçenize göre alacağınız kararlardır.

Bütçe belirlerken vereceğiniz tasarım kararları sırasında, kendinize ve ailenize şu soruları sorabilirsiniz:

  • Banyomuzun nasıl gözükmesini istiyoruz? Modern, klasik, renkli, minimal vb.
  • Bu soruların cevapları tüm ailenin kullanıcı deneyimine bağlı olarak neleri istemediğini, nelerin hayalini kurduğunu ve başlayacağınız banyo yenilemesi sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlere gösterecek.

Türkiye’nin global markası Creavit olarak büyük veya küçük banyo yenilemeleri esnasında yapılabilecek bazı adımları sizler için bir araya getirdik. Yeniliğe hazırsanız, okumaya devam edin.

BANYO DUVARINA NE YAPILABİLİR?

Duvarlar, bir mekânın iç tasarımını etkileyen en önemli unsurdur. Kendinizi aynı boyutta olan iki odada hayal edin. Biri siyah duvarlarla, diğeri ise beyaz duvarlarla çevrili… Hissedeceğiniz hisler ne kadar farklı olurdu değil mi? Duvarların mekân üzerinde etkisi bu kadar yüksek ve fark edilebilecek bir değerken banyo yenileme aşamasında duvarlarınıza ne yapacağınız, banyo tasarımını etkileyecek en önemli kararlardan biri olacaktır.

Canlı renkleri, yıllar içerisinde değiştirme ve yenileme işleminin alternatiflerine oranla daha kolay olması ve silinebilir yüzeyleriyle hijyen katkısı sunan duvar boyaları tasarıma yön veren seçimlerden olmaktadır.

Unutmayın, banyo yenileme maliyeti 2022 koşullarında düşünüldüğünde, çok yüksek bütçelere sahip değilseniz yalnızca duvarlarınızda yapabileceğiniz bir küçük banyo yenileme işlemi, tüm tasarımı değiştirebilecek güçlü bir etkiye sahiptir.

RENK TERCİHLERİYLE BANYOLARINIZA CANLILIK KATIN

Renk, bir mekâna hayat katan en önemli unsurdur, tasarıma doğrudan etki eder. Dekorasyon tercihlerinde birbiriyle uyumsuz renkler kullanılan mekanlar çok daha karışık ve yorucu gelirken, açık renklerin ve uyumlu tonların birlikte kullanıldığı mekanlar bizleri sakinleştirerek konforlu alanlar sunar. Banyolarda değişen tasarım trendlerine bağlı olarak kullanılan renkler de yıllar içerisinde değişmiştir. Tek renk seramiklerin kullanıldığı mavi, yeşil, turuncu banyolar geride kalmış; beyazların, kremlerin ağırlık kazandığı dingin banyolar popüler olmuştur. Duvarların ve zeminlerin soft renklerde tercih edildiği banyolarda, renkli banyo mobilyaları kullanarak banyolarınıza canlılık katabilir, aksesuarlarla mekanları sıkıcılıktan kurtararak banyo içerisinde keyifli alanlar yaratabilirsiniz.

Duvarlarda ise duvar boyaları ve duvar kağıtlarını birlikte kullanarak banyolarınızın içerisine renk katabilirsiniz. Renk konu olduğunda seçeneklerinizin neredeyse sınırsız olduğunu unutmayın. Yaşam alanlarında renkli ve canlı alanlar oluşturmayı ailecek seviyorsanız banyo yenileme sırasında bu tercihleri yaparak enerjik bir banyo tasarlayabilirsiniz.

Truva Beyaz 1
Epic Final

AYDINLATMA VE AYNALAR İLE MEKÂN TASARIMA KATKIDA BULUNUN

Saç ve makyajımızı yaparken, dişlerimizi fırçalarken kendimizle göz göze geldiğimiz banyo aynaları, tasarım sırasında dekorasyona katkıda bulunan en önemli öğelerden biridir. Özellikle küçük ve dar alanlara sahip banyolarda aynalar, mekâna derinlik katacağından oldukça önemli bir tasarım tercihi olur. Bu nedenle ayna seçimine de özen göstermek gereklidir. Son dönemlerde trend haline gelen LED aydınlatmalı aynalar ile, bölgesel aydınlatma yaparken aynı zamanda modern görünüme sahip aynalara sahip olabilirsiniz.

BANYO YENİLEMEK NE KADARA MAL OLUR?

Banyo yenileme maliyetleri 2022 yılında da seçilen markalara, kaliteye ve uygulamalara göre değişmektedir. Creavit olarak önerimiz büyük ya da küçük banyo yenileme işlemi öncesinde bütün yapılacakları listeledikten sonra fiyatları araştırarak ortalama bir bütçe hazırlamanız ve yenileme işlemi sırasında bu bütçeyi aşmamaya yönelik tercihler yapmanızdır.

Banyolar, evdeki herkesin kullanımına açık olan ve özenle tasarlanması gereken mekanlardır. Hazırlamış olduğumuz bütçe dostu banyo fikirleri yazısından yararlanarak, yapacağınız banyo yenilemeleri için Creavit olarak fikir vermekten memnuniyet duyarız.