1617862670

BANYONUZ İÇİN MÜKEMMEL LAVABO NASIL SEÇİLİR?

Banyolarınızın tasarımın başrollerinden bir tanesi de lavabolardır. Lavabo seçimi yaparken dikkat etmemiz gereken farklı kriterler bulunmakta. Lavabolar genellikle stillerine göre birbirlerinden ayrışmaktadır. Eviniz ve aileniz için en doğru lavabo seçimini yapmak için ihtiyaçlarınızı ve banyonuzun tasarımını göz önüne almalısınız. Yüzlerce farklı lavabo modelleri arasından sizin için en doğru lavabo seçimini yapabilmeniz adına ilham verici fikir önerilerimize göz atın. Banyo lavabosunu yenilemek isteyen herkesin aklına ilk olarak “lavabo modeli nasıl seçilmelir?” sorusu gelmektedir. Lavabo seçimi rengine, boyutuna, tasarım tipine ve hatta fiyat skalasına göre farklı lavabo seçenekleri arasından yapılmaktadır. En doğru seçimi yapmak için tüm ailenin ihtiyaçlarını düşünülmelidir. Banyonuzun ölçüsü, kimlerin kullanacağı, hijyenin mi / tasarımın mı yoksa fonksiyonelliğin mi birincil öncelik olması gibi birçok kriter banyo lavabosunun kullanışlığını belirleyen ana faktörler olmaktadır.

Ul060ultra&ES1102 Final Rgb
Ultra Renkli A (Beyaz) Final Cmyk

SEÇİM YAPMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKEN LAVABO ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Diğer unsurlara oranla, birincil öncelik olmayan lavabolar, düşünülenin aksine tasarımın ana öğelerinden biridir. Estetik ve şık bir lavabo tercihi, banyo tasarımınızın tasarım odağına yerleşerek, mekân içerisindeki tüm ilgiyi üzerine toplayabilir. İç mimarlar ve mimar tarafından her zaman özenle seçilen lavabo tipleri, kullanıcılar olarak sizlerin de kolayca tasarımla uyumlu tercihler yapabileceğiniz bir banyo ekipmanıdır. Banyo lavabosu için yapılacak lavabo seçimlerinde öncelikle nasıl bir stile sahip lavabo istediğinize karar vermelisiniz. Standart banyo lavaboları teknik tesisat ve yerleşim tiplerine göre ayaklı lavabolar, duvara monte lavabolar, tezgâh altı lavabolar, tezgâh üstü lavabolar ve çanak lavabolar gibi tiplere ayrılırken, kullanacak kişiler için özelleştirilen engelli lavaboları ve çocuk lavaboları gibi tiplerde de bulunmaktadır.

LAVABO ÇEŞİTLERİ

Duvara monte edilen lavabolar

Duvara monte edilen ve ayakta durmak için ekstra bir ekipmana ihtiyaç duymayan lavabo çeşididir.

Ayaklı Lavabolar

Ayaklı lavabolarda da lavabo kısmı genellikle duvara monte edilmektedir. Bu lavabo modellerinde tesisat sistemlerini saklayan ayak bölümü bulunduğundan banyolara daha şık ve estetik görünüm sunar.

Tezgâh altı lavabolar

Banyo mobilyalarıyla birlikte kullanılan tezgâh altı banyo lavabosu, teknik ekipman görüntüsünü ortadan kaldırırken aynı zamanda sade bir görünüm sunduğu için banyolarınıza şıklık katar.

Tezgâh üstü lavabolar

Son yıllarda tasarım trendi haline dönüşen tezgâh üstü lavabolar, lavabonun tezgâh üzerine oturtulmuş gibi durduğu lavabo modelidir

Çanak lavabolar

Banyolarda son dönemde karşımıza çıkan şık ve modern görünüme sahip çanak lavabolar, yer aldığı banyolara eşsiz bir görünüm sunar. Türkiye’nin global markası Creavit, lavabo modellerinden en modern ve yenilikçi duruşa sahip çanak lavabolar tasarımında Ultra ve Free modelleri başta olmak üzere çanak lavabolara ürün alternatifi sunar.

LAVABO ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Banyolarınız ve tuvaletleriniz için yapacağınız en doğru lavabo seçimi için öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Banyonuzun ölçüsü, kimlerin kullanacağı, banyo mobilyasıyla mı yoksa yalnızca lavabo olarak yer alacak bir banyo lavabosu mu seçmek istediğinize karar vermelisiniz.

Daha şık ve modern bir tasarıma sahip bir banyo tasarımını hedefliyorsanız tezgahla birlikte kullanılan lavabo modellerinden bir tercih yapmalıyken, daha fonksiyonel ve çözüme yönelik sonuçlar elde edebileceğiniz tuvaletler için ayaklı ya da duvara monte olarak yer alan lavabo modellerini seçmelisiniz.

Loop Ince Kesit
Ultra Renkli D (Bazalt) Final Rgb

LAVABO BOYU KAÇ CM OLMALI?

Banyo lavabosu ölçüleri kullan kişilere, kullanılan proje tipine göre değişmektedir. Bir kreş projesinde 40-50 cm yükseklik ideal olarak ifade edilirken, yetişkinlerin kullandığı bir tuvalette banyo lavabosunun ortalama yüksekliği 75-80 cm olmalıdır.  Ortalama olarak banyoyu kullanacak insan boylarının ölçü olarak kabul edildiği banyo lavabolarında, kolay kullanım için bu ölçülere uyulması gerekmektedir.  

Lavabo modellerine göre de olması gereken yükseklikler değişmektedir. Ortalama olarak çanak lavabolarda 60 cm yükseklik olması beklenirken asma lavabolarda bu 55, tezgâh üstü lavabolarda 50, tezgâh altı lavabolarda ise 43 cm olarak kabul edilmektedir.

BANYONUZA UYUM SAĞLAYACAK LAVABO SEÇİMİ NASIL OLMALI?

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi lavabolar tasarımlarıyla banyonun en dikkat çeken unsuru haline dönüşebilirler. Yapacağınız banyo lavabosu tercihlerinde banyo tasarımını da göz önünde bulundurmanız bütüncül bir mekân tasarımı oluşturmanıza yardımcı olur.

Örneğin, yeni tasarlanmış evinizde modern ve yenilikçi çizgiyi devam ettirmek adına tezgâh üstü ya da çanak lavabolar tercih edebileceğiniz gibi, klasikten vazgeçmeyerek tezgâh altı lavabo seçimi yapabilirsiniz.

Dar ve küçük alanlara sahip lavabolarda ise banyo mobilyalarına yer verecek yeterlilikte alana sahip olmadığınızı düşünürsek bu alanlarda duvara monte ya da ayaklı lavaboları tercih ederek eviniz için en doğru ve banyonuza uyumlu tercihleri yapabilirsiniz.