1

BANYO MUSLUĞU SATIN ALMA REHBERİ

Su, hayatımızın en önemli ve vazgeçilmez parçasıdır diyebiliriz. Özellikle son 2,5 yıldır dünyayı etkileyen pandemi süreciyle birlikte, hijyen ve kişisel temizliğin önemi bütün dünya tarafından bilinmektedir. Su, yenilenebilir ve sürdürülebilir bir kaynak olmasına karşın hızlı ve bilinçsiz tüketim sebebiyle her geçen gün artan bir riskle riskle karşı karşıyadır.  Bu da bizlere, su tüketimini bilinçli bir şekilde yapmamız gerektiğini göstermektedir.

Devletlerin, birliklerin ve toplulukların alacağı küresel ölçekteki tedbirlerin yanı sıra bizler de evlerimizden su tasarrufunu başlatabilir ve dünya kaynaklarının daha fazla bilinçsiz kullanılmasına engel olabiliriz. Evlerimizde su tasarrufumuzu başlatacağımız öncelikli mekânlarımız banyo ve mutfaklarımız olmaktadır. Banyo ve mutfaklarımızda kullandığımız armatürler, duş başlıkları, musluklar ve bataryalarımızda yapacağımız ürün seçimlerimizle bilinçli bir su tüketimi gerçekleştirebiliriz. Bunun için de doğru seçimler yapmamız gerekmektedir. Banyo musluğu ve batarya alışverişinde dikkat etmeniz gerekenlerini suyun kıymetini bilen marka Creavit olarak bir araya topladık.

Landing Ozar Img 6
Landing Ozar Img 5

MUSLUK NEDİR, HANGİ MADDEDEN YAPILIR?

Genellikle mutfak ve banyolarımızda yer alan musluk aslında sıvı ya da gaz akışını kontrol eden bir vanadır. Sıhhi tesisatın bitiş noktasında bulunarak suyun geçişine izin veren/engelleyen mekanizmaya musluk denmektedir. Yer aldığı mekanlarda birlikte kullanıldığı armatürlerle birlikte banyo bataryası, eviye bataryası, lavabo bataryası gibi isimlerle adlandırılan musluk, genellikle bakır ve çinkonun karıştırılması ile elde edilen alaşım olan pirinçten yapılmaktadır. Üretim esnasında paslanma yapmaması, suyun tadını bozmaması ve suyun yer aldığı bölgedeki kireç miktarına dayanıklı olduğundan ana malzeme olarak pirinç tercih edilir. Bunun yanı sıra farklı madenlerden yapılan musluklarda bulunmaktadır ancak kırılgan ve hane içi kullanımlara uygun olmayan yapıları nedeniyle evlerimizde çok da yer almamaktadır.

BANYO MUSLUK ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Piyasada farklı bütçe ve ihtiyaçlara yönelik yüzlerce banyo musluğu modeli bulunmaktadır. Musluk modelleri genellikle özelliklerine göre çeşitlendirilmiştir. Montaj şekillerine göre sıva altı musluklar ve sıva üstü musluklar olarak ikiye ayrılırken, kullanım şekillerine göre tek kollu ya da iki kollu musluklar olarak ayrılmaktadır. Bunların yanı sıra tasarımlarına, su akış hızlarına veya kullanıldığı alanlara göre de banyo musluğu bulunmaktadır.

TEK KOLLU MUSLUKLAR

Son yıllarda genellikle banyo bataryası ve mutfak bataryasında tercih edilen musluk tipidir. Tek kolla kontrol edilebilen ve tekli batarya olarak da isimlendirilen modeller aç- kapa sistemine sahiptir

Çift Kollu Musluklar

İki farklı kolda sıcak ve soğuk su ayarının yapılması için ayarlama bölümleri bulunur. Son dönemlerde eski banyo bataryası görünümünü yaşam alanlarına katmak için klasik banyo bataryası arayanların tercihi olmaktadır.

TP738&Giza GZ1503 Final Cmyk
Landing Ozar Img 7

MUSLUK ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Musluk alırken tasarımının yanı sıra fonksiyonelliğine dikkat edilmelidir. Öncelikle uzun yıllar kullanılabilmek için kaliteli bir ürün seçimi yapılması önerilir. Montajı kolay bir ürün olmadığından ve tesisat bilgisi gerektiğinden yapılacak montaj tipine göre bir model seçilmelidir. Seçilecek banyo bataryası veya mutfak bataryasının dayanıklı olması da oldukça önemlidir. Özellikle Türkiye’nin her bölgesinde değişen su kireç miktarı göz önüne alınmalı ve kirece dayanıklı ürünler arasından seçim yapılmalıdır.

Bunların yanı sıra tasarımdaki bazı noktalar da musluk modelleri arasından yapacağımız seçimi etkiler. Örneğin, çocukların veya yaşlıların kullandığı bir banyoda tek kolu batarya ve banyo musluğu seçimi yapmak kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Bataryaların tasarımlarının yanı sıra nerede kullanılacağı da önemlidir. Bir eviye bataryası bulaşıkların kolay durulanabilmesi, meyve sebzelerin kolay yıkanabilmesi için hareket kolaylığı sağlayacak bir yükseklikte olmalıdır. Bu nedenle musluk seçimi yaparken her detayı göz önüne almak gerekir, bir banyo bataryasıyla lavabo bataryasının farklı şey olduğu unutulmamalıdır.

LAVABO BATARYASI NASIL OLMALI?

Lavabo bataryaları, tek kollu ya da çift kollu olsun sıcak ve soğuk kullanımının olduğu tesisatlardır. Bu nedenle kullanılan malzeme ve ürünün sıcak suya dayanıklı olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kullanılan bölgedeki su kireç miktarına uygun kalitede bir lavabo bataryası seçilmelidir. Damlatma ve sızdırma yapmayacak kalitede modeller tercih edilmesi konforlu bir kullanım süresi yaşatacaktır. Bunun yanı sıra dayanıklı olan, damlatma ve sızdırma yapmayacak kalitede seçimler yapmak kullanım süresince sizleri pişman etmeyecek tercihlerde bulunmanıza yardımcı olacaktır. Kir tutmayan veya kolay temizlenebilen modellerin seçilmesi de hijyenin öncelikli olduğu banyo ve mutfaklarda hijyenik alanlar yaratmaya yardımcı olacaktır.