ZEON PALAZZO Rgb

BANYO MOBİLYASI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Banyoda yer alan her unsuru önceki yazılarımızda inceledik ancak tasarım konusunda duvar ve zeminler kadar etkili- hatta belki çok daha etkili- bir banyo bileşeni varsa, o da banyo mobilyalarıdır. Banyo mobilyaları yer aldığı mekanların tasarımlarının bir parçası olarak uyum içerisinde olduğunda, bizlere özenle tasarlanmış, kreatif, keyifli, konforlu ve dingin bir banyo tasarımı sunar. Bu nedenle tercih edeceğimiz banyo mobilyalarında yapacağımız seçimler de oldukça önemlidir.

Banyo mobilya seçimi yaparken dikkat etmemiz gereken birçok farklı parametre bulunmaktadır, tıpkı diğer seçimlerimizde olduğu gibi. En doğru tercih için her zaman ilk olarak ihtiyacımızın ne olduğunu bulmak gerekir. Ev halkının kaç kişi olduğu, banyomuzun yalnızca ebeveynlerin kullandığı özel bir banyo mu yoksa ortak kullanılan bir banyo mu olduğu, banyomuzun büyüklüğü gibi birçok kriter bizler için önemlidir.  İlk aşamada yine ihtiyacımıza yönelik seçimler yapmamız, ilerleyen dönemdeki kullanım süremiz için daha iyi olacaktır. Peki ihtiyacımızın ne olduğunu nasıl bilebiliriz?

Kayra 100

BANYO DOLABI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Banyo mobilyaları genellikle lavabolu banyo dolabı, dikey halde yer alan boy dolabı, üst modül veya ayna gibi modüllerin bir araya gelmesinden oluşur. Günümüzde yüzlerce hatta binlerce banyo dolabı modelleri arasından bizim için en doğru seçeneğin ne olduğuna karar vermek oldukça zordur.

İhtiyacınızı karşılayacak banyo mobilyalarının nasıl bir şey olduğuna karar verdikten sonra dikkat edilecek bir diğer konu mobilyaların tasarımıdır. Öncelikle banyonuzun ölçülerine uygun bir model tercih etmelisiniz. Büyük iç hacme sahip banyolarda yer alacak küçük banyo dolabı modelleri alanı doldurmadığından hoş bir görüntü oluşturmayacaktır. Görüntünün yanı sıra fonksiyonel bir tercih de olmayacağı söylenebilir. Tam tersini düşündüğümüzde de dar ve küçük bir banyo içerisinde yer alacak büyük ölçülere sahip geniş banyo mobilyaları alanı daha da küçültecek ve hareket edecek alan kalmadığından mekânı tamamen işlevsiz hale getirecektir. Banyo dolabı modellerinde yapılacak yanlış ölçü seçimleri, yıllar boyu sürecek bir kullanıcı deneyimi pişmanlığına neden olabilir.

DOĞRU BANYO MOBİLYASI SEÇİMİ

Tasarımla uyumlu banyo mobilyaları seçimlerinde doğru ölçüden bir sonraki adım ise mekânın iç tasarımına uyumlu banyo dolabı modelleri tercih etmektir. Banyolarımızın duvar ve zeminlerinde kullandığımız malzemelerle uyumlu renklerde, benzer malzeme türlerinde ve benzer tasarım trendlerinde mobilyalar tercih edebiliriz.

Örneğin, beyaz renklerin hâkim olduğu minimalist çizgilerle oluşturulmuş bir banyoda avangart çizgiler taşıyan bir banyo mobilyası tercih edersek ortaya hoş ve uyumlu bir görüntünün çıkmayacağını söyleyebiliriz. Son yıllarda oldukça popüler bir tasarım trendi olan minimalist yaklaşımlarla oluşturulan banyoda tercih edilecek banyo dolabı modelleri; beyaz tonlarda kapakları olan veya ahşap dokulardan oluşan keskin çizgilere sahip ve az eşya görünümüne yardımcı olacak bol saklama alanına sahip modellerdir.  

BANYO DOLABI YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

İhtiyaçlarımızı karşılayan veya içimize sinen banyo mobilyaları bulamadığımızda bir diğer seçenek özel tasarım banyo dolapları yaptırmaktır. Banyo dolabında, banyomuzun diğer tasarım unsurlarıyla uyumlu bir tasarım oluşturması istenmelidir ancak bu yalnızca dış görünümlerinin uyumlu olması demek değildir. Banyo dolaplarında kullanılacak malzemenin de banyonun genel tasarımına ve daha da önemlisi banyo ortamına uyum sağlaması gerekmektedir.  Bir başka örnek vermemiz gerekirse, zemin ve duvar karolarının siyah renginden tercih edildiği modern bir banyoda yer alacak klasik bir banyo mobilyası, istenilen modern etkinin oluşmamasına sebep olacaktır.

Banyolar, yatak odaları veya mutfaklarda tercih edilen mobilyaların genellikle uzun ömürlü olması istenir. Mimaride diğer odalara kıyasla banyolar ve mutfaklar ıslak hacimler olarak adlandırılır. Suya bağlı olarak oluşan buhar ve nemler dolayısıyla bu alanlarda kullanılacak mobilyaların bu ıslak hacimlere uygun malzemelerden yapılması gerekmektedir.

MDF ve suntadan yapılan dolaplar banyolarda sürekli var olan buhar ve neme dayanıklı banyo dolabı modelleri olmaktadır. MDF Lam ve Sunta Lamdan oluşan banyo dolapları alan içerisindeki nemden etkilenmeden uzun süreli kullanım şansı sunar. Banyo mobilyalarında kullanılan boyaların da koruyucu özelliğe sahip olması kullanım süresine olumlu katkıda bulunur. Banyo mobilyalarında sudan etkilenmeyecek koruyucu boyalar kullanılması tavsiye edilir.

Truva Beyaz 1
Kayra 100 Detay

BANYO DOLABI İÇ ÇÖZÜMLERİ NASIL OLMALIDIR?

Makyaj malzemeleri, kişisel bakım malzemelerine ev halkının nüfusu oranında belirli yer ayrılmalıdır. Bunun yanı sıra genellikle lavabolu banyo dolabının alanları temizlik malzemelerine ayrılmaktadır. Her geçen gün gelişen teknolojilerle birlikte temizlik malzemelerinin sayısının artışı da göz önüne alınırsa, bu alanın da temizlik malzemelerini gizlemeye yeterli boyutta olmasına özen gösterilmelidir.

Banyoların içerisinde yıkanması gereken kirli çamaşırların ayrılacağı bir alan mutlaka olmalıdır. Hali hazırda hazır banyo dolaplarında bulunan bu alanlar size yeterli gelmiyorsa, kendiniz yaptıracağınız banyo dolabı modellerinde bu alanlara dikkat ederek evinizi daha derli toplu bir görünüm kazandırabilirsiniz.

BANYO DOLABI TASARIMI NASIL OLMALI?

Her geçen gün gelişen tasarım trendleri, banyo dolabı modellerinde de sınırsız seçeneğimiz olmasına imkân sağlar. Öncelikle istediğimiz banyo tasarımının ne olduğuna karar vermeliyiz. İstediğimiz tarz nedir; yer aldığı her mekâna şıklık katan neo-klasik mi yoksa sadeliğiyle insanlara dinginlik sunan minimalist mi, lüksü çizgilerinde taşıyan avangart mı yoksa her zaman popüler bir tercih olan rustik mi gibi… Sonrasında banyo tasarımında istediğimiz tarzları dokularında ve yüzeylerinde taşıyan banyo modelleri arasından seçimimizi yapabiliriz.  

Renk uyumu

Mekân içerisinde yer alan tüm öğelerle uyumlu bir tasarım oluşturabilmek için seçilecek tüm elemanlar birbiriyle uyum içerisinde olmalıdır. Renk, gözle görülen uyumu sağlamak için en önemli unsurlardan biridir. Uyumlu olan renk çiftlerinin tercih edilmesi, banyolarda kullanıcıya özgün, kreatif ve hoş hissettiren tasarımlar oluşturulmasına yardımcı olur.